Za ból barków odpowiada oko!

By | 08/02/2016

Ból ramion to przypadłość, na którą skarży się wiele osób. Krótka rozmowa na ten temat pokazuje, że często pojawiają się też bóle głowy. Te objawy są dla nas odrębnymi kłopotami. Tymczasem z fizjologicznego punktu widzenia głowa, barki, lędźwia i kolana stanowią jeden pas mięśni ściśle ze sobą połączonych, tzw. taśmę mięśnowo-powięziową. Napięcie, zablokowanie w jednym miejscu skutkuje negatywnymi objawami w innej części ciała.

barki
Mięśnie i ścięgna pleców odpowiedzialne są za utrzymanie pionowej postawy. Paradoksalnie, największe znaczenie dla całej postawy mają mięśnie podstawy czaszki. Umożliwiają one nie tylko obracanie, kiwanie głową oraz ruchy gałek ocznych, ale też przekazują informację i zlecenia ruchu niższym partiom całej taśmy. Nieświadome napięcia tych mięśni (powstające w wyniku lęku, traumy) promieniują na czaszkę i ramiona. Następnie, poprzez szkieletowo-mięśniowo-powięziowy system przenoszenia ruchu, napięcia i ból mogą pojawić się w lędźwiach, kolanach, a nawet w stopach.
Z tego powodu masaż ramion, pleców pomaga doraźnie, rozluźniając napięcie w środku przebiegu taśmy mięśni, lecz szybko powraca, gdyż przyczyna bólu nie została usunięta.

Możemy sobie pomóc poprzez ćwiczenia, automasaż szyi, a szczególnie górnego odcinka przyczepów podstawy czaszki. Jeśli zaś chcemy samodzielnie uwolnić zablokowane mięśnie, warto poznać technikę Żelaznej Koszuli. 11167614_830068920406460_223731371_o(1)To praktyka medytacji stojącej przynoszącej oprócz wewnętrznego rozluźnienia, poczucie wolności fizycznej i psychicznej. Żelazna Koszula jest jedną z technik, które będzie można poznać na jednodniowym seminarium Universal Healing Tao, 12.03.2016 w Warszawie.

Szczegóły, informacje i zapisy tutaj.