Ćwiczę już qi gong, czy joga taoistyczna jest tym samym?

By | 03/02/2014

Qi gong w tradycji chińskiej oznacza sztukę posługiwania się energią. Dla ułatwienia przekazywania wiedzy mistrzowie taoistyczni budowali zestawy ćwiczeń, które można było łatwo zapamiętać i powtarzać. Bez wprowadzania w filozofię oraz teorię rozpocząć praktykę mógł każdy. Tylko najwybitniejsi dopuszczani byli do rdzenia wiedzy i najbardziej zaawansowanych praktyk.

Nadal wiele form qi gong nauczane jest w ten sposób – esencja pracy z energią chi przekazywana jest zaawansowanym uczniom. W Jodze Taoistycznej wewnętrzne zasady qi-gong są podstawą, którą należy opanować, by móc praktykować alchemię wewnętrzną, która była najbardziej skrywaną częścią nauk taoistycznych.

Oznacza to, że wewnętrzne zasady pracy z energią mogą być włączane w każdą formę qi gong. Odnosi się to np do Orbity Mikrokosmosu, czy pracy z centrami energetycznymi (Dantien). Inne techniki, jak np Wewnętrzny Uśmiech są idealnym sposobem na przeprowadzenie umysłu ze stanu zwykłej, codziennej percepcji do wyciszenia i koncentracji na wewnętrznych odczuciach, co w qi gongu jest niezwykle istotne. Umiejętność wyczuwania subtelnych reakcji ciała oraz przepływu energii qi prowadzi bowiem do zrozumienia, które  nie jest wynikiem intelektualnych spekulacji.

Włączenie technik Jogi Taoistycznych do swojej praktyki qi gong może nie tylko ją pogłębić, ale także dać pojęcie o tym, do czego poszczególne techniki służą , oraz dokąd można dotrzeć przy ich pomocy.