Czym różni się chi kung od jogi taoistycznej?

By | 09/10/2013

Chi kung (qi-gong) najczęściej kojarzony jest z z formami (sekwencjami ruchów wykonywanych w medytacyjnym stanie umysłu), jednak znaczenie sztuki poruszania energią chi jest wiele głębsze. Obejmuje także medytacje związane z dan tien, czy  meridianami, a dla osób, które wgłębią się w temat, rozpościera się jeszcze większa perspektywa praktyk. Chi kung może służyć zarówno utrzymaniu zdrowia, osiągnięciu długowieczności, jak i zwiększeniu mocy bojowych lub rozwojowi ducha.

Chińska nauka zachowania zdrowia, rozwijania potencjału ciała i dbania o witalność zawiera w sobie także masaż, automasaż, wzmacnianie narządów wewnętrznych, tao cnót,  a także alchemię wewnętrzną. Ta obfitość różnych sposobów dbania o ciało i rozwijania go przekracza standardowe rozumienie pojęcia chi kung, stąd odniesienie do jogi, która także nie ogranicza się do kilku asan, a jest związana z procesem samodoskonalenia ( przykazania moralne,  zasady postępowania, praca z oddechem i energią życiową, koncentracją, medytacja). Pojęcie  Joga Taoistyczna to zwrócenie uwagi (przez nawiązanie do jogi indyjskiej) na pełnię taoistycznej metody rozwoju człowieka.

Można rzec, że joga jako bardziej znana na Zachodzie, łatwiej kieruje uwagę na tę taoistyczną metodę doskonalenia. Nazwa jak zwykle odgrywa drugorzędną rolę. Najważniejsze jest i tak doświadczenie na sobie działania tej metody.