Ile czasu dziennie trzeba poświęcać na ćwiczenia chi kung?

By | 30/09/2013

Joga taoistyczna jest systemem samorozwoju. Podstawą osiągnięcia efektów jest regularne praktykowanie. Jak zmieścić kolejne czynności w już i tak zapełnionym dniu?

Najtrudniejszym zadaniem jest nauczyć się wszystkich elementów ćwiczenia tak, by można je było robić płynnie i z pełną koncentracją. Ten etap rzeczywiście wymaga poświęcenia codziennie około 30 minut.  Jednak gdy nabierzemy  biegłości możemy chwile bezczynności (jak stanie w metrze, jechanie windą) poświęcić na wykonanie części lub całości praktyki. Podczas spaceru, a nawet oglądając TV, gdy się nam przypomni możemy zrobić coś dla siebie. Oczywiście nie wszystkie ćwiczenia chi kung możemy zrobić w tych warunkach, jednak okazują się one nie mniej ważne, niż taki sam czas poświęcony na ćwiczenia w sprzyjających warunkach.

To, co robimy najczęściej ma najmocniejszy wpływ na kształt naszego życia, dlatego warto na miejsce szkodliwych i bezproduktywnych nawyków wprowadzić procedury wzmagające zdolności regeneracji ciała i harmonizowania psychiki.

Zamiast w „pustych przelotach” międlić bieżące sprawy warto dać odpocząć intelektowi i emocjom, co także odciąży ciało. Praktyki taoistyczne są skutecznym sposobem regeneracji ciała i umysłu.