Jak jelita wpływają na mózg?

By | 11/10/2015

Impulsy z jelit trafiają do kory przedczołowej, ciała migdałowatego, hipokampu, układu limbicznego, wyspy i zakrętu kory obręczy. Obszary te są odpowiedzialne za pamięć, motywację, odczuwanie lęku, ocenę moralną, czy przetwarzanie emocji. Szlakiem, którym podążają, te impulsy jest nerw błędny. który prowadzi przez przeponę, pomiędzy płucami i sercem, wzdłuż przełyku i za gardłem dociera do mózgu. Od 2010 r. w Europie pobudzanie nerwu błędnego jest oficjalną metodą terapeutyczną w leczeniu depresji.

Pierwsze badania na ludziach (wcześniejsze badania na myszach ukazały ścisły związek jelit z mózgiem) z 2013 roku udowodniły, że czterotygodniowa dieta zawierająca dobre bakterie w zauważalny sposób wpłynęła na obszary mózgu odpowiedzialne za odczuwanie bólu i przetwarzanie emocji. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że informacje z brzucha mogą mieć kluczowe znaczenie dla stanu naszego umysłu.

Najbardziej spektakularny eksperyment polegał na wyjałowieniu przy pomocy antybiotyku jelit dwóch szczepów myszy z których jeden był odważny, drugi strachliwy. Następnie zaszczepiono bakteriami myszy odważnych  strachliwe i odwrotnie. Wraz ze zmianą flory bakteryjnej zmienił się także temperament. Myszy wcześniej strachliwe stały się odważne i odwrotnie.

Warto zatem zadbać o stan układu pokarmowego odpowiednio się odżywiając, dostarczając dobrych bakterii oraz łagodząc skutki stresu, na który nasze jelita reagują szczególnie mocno. Niestety, nie wystarczy powiedzieć sobie: „Nie ma się czym przejmować”, „Jakoś to będzie”, bo to co dzieje się we wnętrzu brzucha nie podlega naszej woli. Z pomocą przychodzą taoistyczne ćwiczenia, wśród których praca z obszarem leżącym poniżej pępka jest niezwykle ważna. Obszar ten nazywany Dan tien oznacza „pole eliksiru”, czyli miejsce, gdzie można wytworzyć to, co najcenniejsze w życiu – dobrostan, radość i witalność.

Ćwiczenia związane z Dan tien bywają nazywane też centrowaniem – pogłębianiem świadomości ciała w oparciu o środek ciężkości.

Zapraszamy na najbliższe Seminarium Jednodniowe 17 października w Warszawie. Będzie na nim można doświadczyć także ćwiczeń związanych z centrum.